Typowe zimowe usterki – jak ich uniknąć?

Każdy doświadczony kierowca wie, że ujemne temperatury obniżają sprawność akumulatora i mogą być przyczyną jego całkowitego rozładowania. Jednak trudności z rozruchem silnika to nie jedyne problemy, jakie mogą pojawić się podczas mroźnych dni.

Najbardziej powszechną zimową awarią jest rozładowany akumulator. Dlatego warto o niego dbać przez cały rok, monitorować jego techniczne parametry i w razie konieczności zawczasu podłączać do prostownika. Należy pamiętać, że akumulator, jak każda bateria, zużywa się i z czasem musi zostać wymieniony na nowy.

Wszystkie zimowe usterki bywają równie uciążliwe, bo zazwyczaj zmuszają kierowcę do pozostawania na zimnie, kiedy ma on ochotę jak najszybciej schronić się we wnętrzu rozgrzanego samochodu. By uniknąć przymarzania drzwi, warto jesienią przesmarować gumowe uszczelki specjalnym preparatem albo wazeliną. Podczas silnych mrozów należy wystrzegać się mycia karoserii, gdyż zamarzająca w różnych zakamarkach woda może unieruchomić drzwi lub zamek.

Użytkownicy aut napędzanych olejem napędowym narażeni są również na zamarzanie paliwa. Słabej jakości diesel, nie zawierający specjalistycznych zimowych dodatków szybko gęstnieje, a wytrącające się z niego parafiny mogą zatkać filtr paliwa i spowodować konieczność kosztownej naprawy auta w warsztacie.

Ryzyko zatkania filtru paliwa można znacznie ograniczyć stosując olej napędowy LOTOS Dynamic Diesel, który zaliczany jest do klasy paliw arktycznych zawierających optymalnie dobrane dodatki poprawiające warunki eksploatacyjne nawet w najbardziej surowych zimowych warunkach.

Więcej artykułów

Paliwa premium – czy warto je stosować?

Zwykle na stacjach paliw mamy do wyboru paliwo klasyczne oraz droższe, klasy premium. W ramach oszczędności najczęściej tankujemy to tańsze. Jednak, mimo różnych opinii, warto jest poznać zalety  paliw premium oraz ich wpływ na silnik i jego pracę.

więcej

Dobrze napędzany leksykon trudnych pojęć

Kierowco, zadbaj o przepustowość dysz! To się opłaca! Co kryje się pod tajemniczym pojęciem „przepustowości dysz”? Okazuje się, że to bardzo ważny element poprawiający funkcjonowanie naszego samochodu. Dysze są zapychane przez nagar, który powstaje w ich wnętrzu. Taka sytuacja wpływa bardzo niekorzystnie na pracę silnika. Staje się ona nieregularna, a paliwo jest źle rozpylane. Przede […]

więcej