7 faktów o oponach zimowych – jak sprawdzić ich stan i kiedy je zmienić?

Zmiana opon z letnich na zimowe to wyzwanie, przed którym stoi każdy kierowca w Polsce. Czy wymiana opon nakazana jest prawem? Kiedy najlepiej udać się w tym celu do warsztatu oraz jakimi parametrami należy się kierować przy doborze opon zimowych? Czas rozwiać te wątpliwości!

  1. W Polsce nie istnieje przepis nakazujący wymianę opon na zimowe. Taki wymóg wprowadzony jest natomiast u naszych sąsiadów, np. w Niemczech, Austrii, Czechach, na Słowacji, a także w innych krajach europejskich: we Włoszech, Francji, w Estonii, Finlandii, Szwecji, Rumunii, na Litwie, Łotwie, Słowenii.

  2. Większość kierowców zdaje sobie sprawę z faktu, że jazda zimą bez odpowiedniego ogumienia jest po prostu niebezpieczna. Również zdaniem ekspertów „zimówki” znacząco poprawią nasze bezpieczeństwo.

  3. Na drodze pokrytej lodem przyczepność poprawić mogą opony zimowe z kolcami. Należy jednak pamiętać, że w Polsce są one zakazane ze względu na ich szkodliwy wpływ na stan dróg publicznych.

  4. Używanie opon zimowych latem to zły pomysł. Nie tylko szybciej się one zużywają, ale przede wszystkim mają gorszą przyczepność i dłuższą drogę hamowania.

  5. Przyjęło się, że optymalnym momentem do zmiany ogumienia na zimowe jest ten, w którym temperatura w ciągu dnia wynosi poniżej 70C.

  6. Wysokość bieżnika nowej oponowy zimowej zależna jest od modelu, ale generalnie wynosi od 8 do 10 mm. Dopuszczalna przez polskie prawo minimalna głębokość bieżnika to 1,6 mm, jednak najnowsze badania wykazują, że optymalna granica użytkowania to 4,5 mm – opony z niższym bieżnikiem tracą właściwości trakcyjne i mogą być niebezpieczne.

  7. Jako, że guma ulega procesom starzenia, przyjmuje się, że maksymalny wiek opony to 5 lat.

Nawet najlepszy samochód nie zapewni nam bezpieczeństwa, jeśli jego opony nie będą w pełni sprawne. Dlatego, pomimo braku prawnych nakazów, warto dopasować ogumienie samochodu do panujących warunków pogodowych.

Więcej artykułów

Co zrobić, gdy diesel „zamarznie”?

Zmiana opon z letnich na zimowe to wyzwanie, przed którym stoi każdy kierowca w Polsce. Czy wymiana opon nakazana jest prawem? Kiedy najlepiej udać się w tym celu do warsztatu oraz jakimi parametrami należy się kierować przy doborze opon zimowych? Czas rozwiać te wątpliwości! W Polsce nie istnieje przepis nakazujący wymianę opon na zimowe. Taki […]
więcej