A jak pomóc autu podczas czynności odpalania silnika?

W mroźny poranek eksploatacja auta wymaga większej rozwagi z naszej strony – szczególnie podczas odpalania. Bezmyślne „piłowanie” rozrusznika tylko niepotrzebnie obciąża akumulator, który w niskiej temperaturze i tak ma zmniejszoną pojemność. A oto kilka kroków, dzięki którym odpalimy samochód bez niepotrzebnych strat.  

  1. Po przekręceniu kluczyka w zimny poranek warto odczekać kilka sekund, aby pompka paliwa napompowała dostatecznie układ paliwowy, czy też w silniku diesla – świece żarowe podgrzały się do odpowiedniej temperatury. Jedna próba nie powinna trwać dłużej niż 10 sekund. Po kilku minutach można ją powtarzać co kilka minut, ale nie więcej niż pięć razy.
  2. Jeśli po przekręceniu kluczyka włączy się radio, nagrzewanie czy inne odbiorniki prądu, wyłączmy je, by niepotrzebnie nie zabierały prądu rozrusznikowi.
  3. Po odpaleniu auta nie należy od razu dodawać gazu, ale zaczekać około minuty, aby olej został rozprowadzony po silniku.
  4. Silnik niekoniecznie lubi rozgrzewkę na postoju. Szybciej i bezpieczniej rozgrzeje się on podczas jazdy.  Zaleca się zatem od razu po jego uruchomieniu rozpocząć jazdę powoli, utrzymując średnie obroty.
  5. Co ważne – jeśli już uda się nam odpalić silnik, nie warto gasić auta, wychodząc z założenia, że jeśli samochód uruchomił się raz, to z pewnością uruchomi się ponownie. Nie zawsze jest to prawdą, bo moment zapłonu jest dla układu największym obciążeniem – po wyłączeniu silnika bez czasu na rozgrzanie i naładowanie akumulatora może on odmówić posłuszeństwa na dobre.

Więcej artykułów

Czy można dolać do oleju napędowego trochę benzyny i w ten sposób zabezpieczyć się przed wytrącaniem się parafiny?

Benzyna ma bardzo niską temperaturę zapłonu. Dodanie jej do oleju napędowego w nawet niewielkiej ilości powoduje, że ten nie spełnia wymagań, przez co można stracić gwarancję. Taka mieszanka w przypadku nowszego typu silników może wręcz doprowadzić do awarii. Pamiętajmy, że nowoczesne diesle źle znoszą nawet krótkotrwałą jazdę na paliwie o niewłaściwych parametrach.

więcej