Czy zamarznięcie paliwa to jedyny problem kierowców? Czy mogą się pojawić w związku z tym jakieś usterki?

Zimą, obok kłopotów z akumulatorem, często zderzamy się mniejszymi, ale równie uciążliwymi usterkami: zamarzniętymi zamkami czy przymarzniętymi drzwiami. Właściwie „usterki” spowodowane niskimi temperaturami uzależnione są od typu samochodu, czasu jego eksploatacji, ogólnego stanu technicznego pojazdu oraz stopnia przygotowania samochodu do okresu zimowego. Zamarznięcie paliwa to zatem nie jedyny problem, z którym borykają się kierowcy zimą, choć może on dostarczyć nam wielu niepotrzebnych kłopotów związanych z eksploatacją auta.

W tym przypadku właściciele aut benzynowych mogą odetchnąć z ulgą. Problem zamarzniętego paliwa dotyczy bowiem oleju napędowego. Jeśli jest słabej jakości, albo nie zawiera specjalistycznych, zimowych dodatków, wystawione na oddziaływanie mrozu paliwo gęstnieje, ponieważ wytrącają się z niego parafiny, a te są w stanie skutecznie zatykać filtr paliwa. W takim przypadku, gdy pompa przestanie podawać paliwo do silnika, auto na pewno odmówi nam posłuszeństwa.

Z usterką układu paliwowego najlepiej jest udać się do warsztatu. Mechanik najpierw  odmrozi, oczyści i udrożni układ, a następnie spuści z baku olej napędowy, który był źródłem naszych kłopotów. Nie obejdzie się też bez wymiany filtru paliwa. Awaria ta nie jest może zbyt skomplikowana, ale jej usuwanie na pewno zajmie kilka godzin i uszczupli nasz portfel o kilkaset złotych. W ramach działań profilaktycznych warto zatem skorzystać z oferty paliw premium, które skutecznie uchronią nas przed usterkami powstałymi na skutek zamarznięcia oleju napędowego.

Więcej artykułów