Jak oszczędniej używać pojazdu zimą

Jazda zimową porą może wiązać się z większym spalaniem. Jednak nierzadko zapomina się o tym, że częstsze wizyty na stacji benzynowej i większe wydatki na paliwo nie wynikają z samej jazdy. Składa się na to cały sposób eksploatacji naszego pojazdu. Warto się temu przyjrzeć i zastosować kilka podstawowych zasad.

Kiedy nastaje chłodniejsza pora roku, warto pamiętać o kilku prostych zasadach, dzięki którym uchronimy nasz portfel przed większymi kosztami eksploatacji naszego samochodu.

  1. Opony

Często zapominamy o sprawdzaniu stanu ogumienia naszego pojazdu. Zwykle tylko ograniczamy się do zmian opon na zimowe. Jednak sprawne, odpowiednio dobrane do pory roku i dobrze napompowane przekładają się nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale także na pieniądze. Stare, nierówno lub za mało napompowanie opony zwiększają opory toczenia, a co za tym idzie, zwiększają zużycie paliwa.

  1. Obciążenie

Często wozimy w samochodzie wiele nieprzydatnych przedmiotów. Warto przejrzeć bagażnik oraz schowki i wyjąć rzeczy, które stanowią niepotrzebny balast. Większy ciężar pojazdu to także wyższe spalanie

  1. Usuwanie szronu

Przygotowując się do jazdy samochodem zaparkowanym na zewnątrz, zwykle włączamy silnik, by ogrzać wnętrze i ułatwić sobie zdjęcie szronu lub lodu z szyb. Niestety jest to zła metoda. Włączony silnik zaparkowanego auta ogrzewa się znacznie wolniej niż podczas jazdy. Korzyść jest niewielka. Dodatkowo długie grzanie silnika w trakcie postoju naraża też nas na mandat, nie mówiąc już o większym zużyciu paliwa.

  1. Klimatyzacja

Warto również rozsądniej używać klimatyzacji, np. tylko do usunięcia pary wodnej z szyb. Trzeba pamiętać, że włączona klimatyzacja może zużywać nawet o 20 proc. więcej paliwa.

  1. Paliwo

Paliwo jest szczególnie istotne w samochodach z silnikiem diesla. O tej porze roku należy tankować paliwo zawierające specjalne dodatki, np. LOTOS Dynamic Diesel. Obniżają one temperaturę mętnienia do -22 stopni Celsjusza, a temperaturę zablokowania zimnego filtra do -32 stopni. Stosowanie oleju napędowego LOTOS Dynamic Diesel zimą zapewnia skuteczną ochronę wrażliwych silników wysokoprężnych przed skutkami niskich temperatur.

Więcej artykułów

Dobrze napędzany leksykon trudnych pojęć

Kierowco, zadbaj o przepustowość dysz! To się opłaca! Co kryje się pod tajemniczym pojęciem „przepustowości dysz”? Okazuje się, że to bardzo ważny element poprawiający funkcjonowanie naszego samochodu. Dysze są zapychane przez nagar, który powstaje w ich wnętrzu. Taka sytuacja wpływa bardzo niekorzystnie na pracę silnika. Staje się ona nieregularna, a paliwo jest źle rozpylane. Przede […]

więcej