Nie odpala? Poznaj sposoby na uniknięcie tego problemu w czasie mrozów

„Nieposłuszny” silnik samochodu to koszmar wielu kierowców. Loteria – zapali, nie zapali zazwyczaj zaczyna się rano, kiedy auto wystawione było na wielogodzinne oddziaływanie mrozu. Jak zatem zaoszczędzić sobie nerwów związanych odpalaniem auta na mrozie? Przede wszystkim należy zadbać o układ paliwowy i akumulator.

Układ paliwowy nie jest hermetyczny, dlatego może dostawać się do niego woda, która skrapla się na ściankach – a w zimie zamarza i zamienia w lód. Cząsteczki lodu ograniczają przepływ paliwa – a stąd już niedaleko do problemów z uruchomieniem silnika. Jak temu zapobiec? Wystarczy zawsze tankować bak do pełna, by nie było w nim miejsca na osadzanie się kropelek wody.

W przypadku diesla przy minusowych temperaturach z oleju napędowego wytrąca się parafina, która może zatkać układ paliwowy. Warto zatem zadbać o paliwo dostosowane do warunków klimatycznych. Olej napędowy Lotos Diesel Dynamic zapewnia skuteczną ochronę przed działaniem niskich temperatur.

Akumulator zimą znacznie łatwiej traci energię. Używany jedynie na krótkich odcinkach może nie nadążać z ładowaniem się, a w konsekwencji – zawieść w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Dlatego warto „zabrać go” od czasu do czasu w dłuższą podróż w celu podładowania baterii. A jeśli nie chcemy obciążać środowiska silnikiem pracującym kilkanaście minut, posłużmy się prostownikiem.

Niebezpieczne jest tzw. głębokie rozładowanie akumulatora, czyli stan, w którym napięcie spada w nim poniżej 10 V. Powoduje to nieodwracalne zmiany chemiczne i trwałe zmniejszenie pojemności baterii. Zimą nie obciążajmy więc niepotrzebnie akumulatora. Pamiętajmy o wyłączeniu radia,  ładowarki telefonu i lampki.

A co najważniejsze – przed sezonem zimowym sprawdźmy w warsztacie stan akumulatora – pomoże nam to uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek.

Więcej artykułów

Długie zimowe trasy. Co zrobić, żeby szczęśliwie dojechać do celu?

Planując dłuższą zimową podróż warto wcześniej zadbać o jej bezpieczny przebieg. Po pierwsze, należy ocenić zużycie opon i wycieraczek. Powinniśmy też sprawdzić stan naładowania akumulatora, poziom płynu do spryskiwaczy oraz zastanowić się nad rodzajem paliwa, jakie wlejemy do baku, tak aby ujemna temperatura nie wywołała niepotrzebnej awarii i związanego z tym stresu. Warto pamiętać, że […]

więcej